Brožúrku o prírodných materiáloch pre pasívne domy vypracoval ArTUR spolu s iEPD. Tu sa dá stiahnuť jej pdf. formát:

iEPD-materialy

Ukážka z brožúrky:

Porovnanie rôznych materiálov pre nosné konštrukcie aj izolácie pasívnych domov:

Nosné konštrukcie sa delia predovšetkým na masívne a ľahké.

Ak porovnávame rôzne masívne materiály, treba si všimnúť výrazne rozdielne hrúbky materiálov potrebných pre porovnateľnú nosnú konštrukciu. Teda množstvo použitého materiálu je často rozhodujúcim faktorom.

Pálená tehla, rovnako ako cement a železo v betónovej konštrukcii, má veľa zabudovanej energie. Ako pomerne dobré riešenie pre EPD sa ponúkajú vápennopieskové tehly – nielenže spotrebujú podstatne menej energie pri výrobe ako pálená tehla, ale svojou pevnosťou vyhovujú statickým požiadavkám aj v menších hrúbkach. Hlina by bola ideálnym materiálom, pevnosť však získava až pri väčších hrúbkach, čo je pre EPD skôr nevýhodné. Prímesi do betónu, ako napr. keramzit, zlepšujú tepelný odpor betónu však neznižujú vynaložené množstvo primárnej energie. Výhodou plynosilikátových tvárnic je kombinácia lepšieho tepelného odporu s pevnosťou vhodnou pre rodinné domy do výšky 2,5 poschodia.

Ako alternatíva k masívnej konštrukcii sa ponúkajú ľahké stavby z dreva. Stojková konštrukcia je nesmierne šetrná, čo sa týka množstva použitého materiálu. Výhodou dreva je, že počas rastu absorbuje veľa CO2 a viaže ho v drevenej hmote – preto sú uvedené hodnoty CO2 negatívne. Na druhej strane má priemyselne spracované lepené drevo pomerne vysoký obsah šedej energie na kg. Aj napriek tomu majú dobrý pomer medzi pevnosťou a váhou. Výhodou ľahkej konštrukcie je, že nosná konštrukcia v sebe môže zahrnúť aj tepelnú izoláciu a tým šetrí celkovú hrúbku konštrukcie.

Použitie jedného alebo druhého materiálu treba staticky posúdiť. Pri vyšších budovách sa iné riešenie ako armovaný betón neponúka. Vtedy treba nosnú konštrukciu minimalizovať a presadzovať využitie iných alternatívnych materiálov tam, kde to je možné.

Tepelné izolácie pre pasívne domy:

Tepelné izolácie sú pre EPD najdôležitejším stavebným prvkom. Na to, aby sme objektívne porovnali rôzne materiály, prepočítali sme ich na rovnakú izolačnú schopnosť U=0,1 W/m2K.Vo všeobecnosti sa dá konštatovať, že kontaktná fasáda je menej vhodná ako izolácia určená na vyplnenie dutín. Pri hrúbke izolácie nad 30cm treba riešiť problém kotvenia.

Niektoré izolácie sa nedajú aplikovať na veľkých fasádach kvôli požiarnemu riziku. Väčšia hmotnosť kamennej vlny vedie k pomerne veľkému množstvu zabudovanej primárnej energie týchto izolácií, aj keď majú iné kladné vlastnosti ako nehorľavosť a paropriepustnosť.

Výborné vlastnosti má korok, ktorý je zároveň aj CO2 negatívny. Ideálne riešenie je aj izolácia z minerálnej peny, tá sa však na Slovensku ešte nepredáva. Izolácia dutín umožňuje využitie izolačných materiálov s menšou hmotnosťou, čo má priaznivý vplyv na zabudované množstvo PE a CO2. Pri hrúbkach izolácií potrebných pre EPD však treba vždy zvážiť aj spôsob kotvenia, aby izolácia v dutine časom neklesla. Nafúkaná celulóza preto vyžaduje v stenách hustotu nad 60kg, aby dlhodobo nedošlo k sadaniu materiálu. Napriek tomu má celulóza z dôvodu výroby z recyklovaného materiálu priaznivé hodnoty.

Z prírodných materiálov pripadajú do úvahy ľanové a konopné izolácie, pričom konopná rastlina sa dá využiť celá a nevyžaduje pesticídy pri pestovaní. Vlna je veľmi zaujímavá izolácia aj preto, že dokáže viazať vlhkosť až do 1/3 vlastnej váhy a to ju robí ideálnou izoláciou do inštalačných rovín. Zároveň nepotrebuje protipožiarnu úpravu. Dobré hygroskopické vlastnosti preukazujú aj ostatné izolácie z prírodných materiálov. Rôznorodý pôvod prírodných materiálov a dopravné vzdialenosti treba zvážiť osobitne.

Izolácia do podláh alebo pod základy vyžaduje zase odolnosť voči vlhkosti. V takýchto podmienkach neodporúčame použiť prírodné materiály, pokiaľ podlaha nie je zdvihnutá nad terén. EPD aj tu vyžadujú dobré izolačné vlastnosti, preto je náročné nájsť vhodné riešenie. Ponúkajú sa dve riešenia – podlahový polystyrén alebo hydrofobizovaný perlit (ak sa izoluje nad základovou doskou) a penové sklo (ak sa izoluje pod základovou doskou). Drvené penové sklo môže v niektorých prípadoch viesť aj k zníženiu množstva použitého betónu pri zakladaní stavby, treba teda zhodnotiť energetickú náročnosť zakladania ako celku.

Neexistuje jednoduché riešenie – izoláciu treba zvoliť aj podľa vybranej nosnej konštrukcie a často je výhodn. kombinácia aj dvoch či troch materiálov. Vtedy ale treba mať na zreteli separáciu stavebného materiálu pri likvidácii budovy.

Detailné informácie o ekologických materiáloch: