Životný cyklus:

mokrý proces: drevená štiepka sa rozomieľaním pod parou rozštiepi na vlákniny pri veľkej spotrebe vody, nasleduje sušenie pri 120 – 190°C zo 40% vlhkosti až na 2%. Ako spojivo slúži drevu vlastná živica – lignín, na jej aktiváciu sa dodáva 1-3% hliníkového sulfátu, hydrofobizovanie sa zabezpečí voskovými emulziami. Dajú sa robiť len tenké dosky, ktoré sa na dosiahnutie väčšej hrúbky musia navzájom lepiť.

suchý proces: mechanicky rozvláknená štiepka je spojená polyuret.novými živicami alebo plastovými vláknami pod veľkým tlakom a pri vysokej teplote. Suchý výrobný proces oproti mokrému procesu spotrebuje vo výrobe o 40% menej energie. Dosiahnuť sa dajú dosky s homogénnou štruktúrou v hrúbke až 200mm.

likvidácia: vzhľadom na ich energetický obsah je výhodné spaľovanie v špeciálnych spaľovňiach, v menších množstvách je vhodné aj kompostovanie.

zaťaženie životného prostredia pri výrobe: mierne.

Doporučené oblasti použitia:

difúzne otvorené dosky, kročajová izolácia, tepelná izolácia podláh, vnútorných priečok, obvodových stien a striech.

Plusy:

  • môžu spĺňať deliacu a zároveň izolačnú funkciu, sú vysoko difúzne priepustné, ako izolácia majú veľmi dlhý fázový posun prestupu tepla, čo ich predurčuje na použitie napr. ako podstrešnú izoláciu,
  • využitie zbytkového dreva optimalizuje využitie lesa, obrovské zásoby obnoviteľného prírodného produktu.

Mínusy:

veľmi vysoký obsah prachových častíc pri spracovávaní, vysoká energetická náročnosť výroby a spotreby vody, hlavne pri mokrom procese, niektoré produkty obsahujú silikón alebo bitúmen, požiarna odolnosť C2.

Produkty:

  • drevovláknité hydrofobizované difúzne dosky,
  • drevovláknitá tepelná izolácia,
  • drevovláknitá kročajová izolácia.