Celoslovenské stretnutie hlinárov sa uskutočnilo 17.1.2015

V ekocentre ArTUR sa uskutočnilo stretnutie hlinárov – výrobcov, predajcov, architektov, remeselníkov – pre ktorých je hlina nielen pracovným materiálom ale aj životným štýlom. Týmto vzniká sieť, ktorá bude spolupracovať na uvádzaní hliny ako stavebného a dekoračného materiálu do slovenskej stavebnej praxe. Ďakujeme zúčastneným a tešíme sa na budúcu kooperáciu.

Okrem vzájomného spoznávania sa, prezentácie novej vznikajúcej TNI (technická normalizačná informácia) pre hlinené stavanie a prípravy májovej konferencie Zdravé domy – Zdravý interiér 2015, sme spísali aj poslanie tohto nového hlineného networku:

Čo robíme?

 • Pracujeme s hlinou v stavebníctve
 • Staviame pre človeka
 • Neformálne spolupracujeme a vymieňame si skúsenosti
 • Robíme osvetu

Prečo to robíme?

 • Pre človeka, pre seba
 • Pre zábavu
 • Pre zdravie
 • Pre objavenie starého pôvodného a zozvíjanie starých kvalít v novej kvalite
 • Pre rozširovanie možností v oblasti prírodného staviteľstva (Ponúkanie riešení, ktoré sa opierajú o najnovšie odborné poznatky v oblasti prírodného staviteľstva)
 • Aby sme ponúkli to najlepšie čo je v stavebníctve možné
 • Pre vytvorenie inej estetickej kvality, ponúknutie tvorivých riešení oslovujúcich zmysly (Nadšenie pre tvorivé riešenia obohacujúce zmysly)
 • Pre inovatívne možnosti použitia prírodných zdrojov v stavebníctve
 • Pre rozvíjanie kompetencií v oblasti prírodného staviteľstva
 • Pre vzájomné obohacovanie a zdieľanie poznatkov

Kto to robí?

 • Profesionálni hlinári v stavebníctve (remeselníci, výrobcovia, teoretici, nadšenci, projektantov, umelci)
 • Našim spojivom je hlina
 • Všetkých oslovuje kvalita hliny, možnosti, jednoduchosť, nádej, priateľskosť , skromnosť a výnimočnosť materiálu, ktoré poskytuje hlina – návrat k životu.
 • Ľudia so zanietením pre zhodnocovanie prírodných zdrojov

Pre koho to robíme?

 • Pre človeka, pre všetkých, čo o tom ešte nevedia
 • Pre ďalšie generácie
 • Pre seba a väčšie šťastie, uspokojenie
Ak sa Vám páčil tento obsah, môžete sa prihlásiť na odber RSS kanálu do svojej RSS čítačky, alebo ho odporučiť svojim priateľom pomocou odkazov vľavo.

architektka a remeselníčka, špecializuje sa na architektúru z prírodných materiálov a nízkoenergetický a pasívny štandard budov. Je konateľkou v Createrra s.r.o. www.createrra.sk . Je jednou zo zakladateľských členov iEPD...

Najbližšie udalosti

júl
5
Pi
celý deň Klimatická výzva pre profesionál... @ Výzva pre slovenských aktérov v stavebnom priemysle: http://www.manifest2020.sk
Klimatická výzva pre profesionál... @ Výzva pre slovenských aktérov v stavebnom priemysle: http://www.manifest2020.sk
júl 5 2019 – feb 29 2020 celý deň
Klimatická výzva pre profesionálov v stavebníctve: Manifest2020 @ Výzva pre slovenských aktérov v stavebnom priemysle: http://www.manifest2020.sk
MANIFEST 2020 O VPLYVE STAVEBNÍCTVA NA ŽIVOTNÉ PROSTREDIE Pripravili sme v spolupráci s iEPD klimatickú výzvu/manifest, aby sme povzbudili projektantov a architektov k tvorbe udržateľných stavieb. Tu si môžete prečítať manifest, aj sa pozrieť, ktorí architekti sa pripojili: http://www.manifest2020.sk
sep
20
Pi
17:00 Slamený kurz so Steenovými z USA... @ ArTUR
Slamený kurz so Steenovými z USA... @ ArTUR
sep 20 @ 17:00 – sep 22 @ 17:00
Slamený kurz so Steenovými z USA. (v anglickom jazyku) @ ArTUR
PRIHLÁŠKA Lektormi kurz. sú známi slamení stavitelia z Arizony, manželia Bill a Athena Steen. (viac o tom, čo robia nájdete tu: http://www.caneloproject.com) Prídu len na Slovensko kvôli našim kurzom o slame a hline a prezentácii na konferencii Zdravé domy 2019. Slamený kurz je prednostne určený pre profesionálov v prírodnom staviteľstve. Obsahom kurzu je metóda z nosných slamených balov, postup je výnimočný, zefektívnený a využívajú sa aj tenké drevené prvky – laty (v Arizone je to bambus), aby strecha následne nespôsobila sadanie horného venca. Manželia Steenovi prídu na požiadavku, aby sa mohli prírodní stavitelia najmä z krajín z SK, CZ, PL mohli dovzdelať a inšpirovať prácou známych slamených staviteľov. 20.9.(od 17:00) – 22.9. Slamený praktický kurz o efektívnej a bezpečnej” metóde z nosných slamených balov. Cena kurzu: 150 eur. (cena zahŕňa vstup, organizačné zabezpečenie, materiálno-technické zabezpečenie, stravu) Cena pre aktívnych členov ArTUR je 120 eur.  
sep
23
Po
10:00 Hlinený kurz so Steenovými z USA... @ ArTUR
Hlinený kurz so Steenovými z USA... @ ArTUR
sep 23 @ 10:00 – sep 25 @ 17:00
Hlinený kurz so Steenovými z USA. (v anglickom jazyku) @ ArTUR
PRIHLÁŠKA Lektormi kurz. sú známi slamení stavitelia z Arizony, manželia Bill a Athena Steen. (viac o tom, čo robia nájdete tu: http://www.caneloproject.com) Prídu len na Slovensko kvôli našim kurzom o slame a hline a prezentácii na konferencii Zdravé domy 2019. Hlinený kurz je prednostne určený pre profesionálov v prírodnom staviteľstve. Obsahom kurzu sú rôzne omietkové a podlahové zmesy a dekorácie. Manželia Steenovi prídu na požiadavku, aby sa mohli prírodní stavitelia najmä z krajín z SK, CZ, PL mohli dovzdelať a inšpirovať prácou známych slamených staviteľov. 2) 23.9. (od 10:00) – 25.9. Hlinený kurz (rôzne omietkové a podlahové zmesy) Cena kurzu: 170 eur. (cena zahŕňa vstup, organizačné zabezpečenie, materiálno-technické zabezpečenie, stravu) Cena pre aktívnych členov ArTUR je 150 eur.    

Newsletter

Chcete od nás občas dostať do elektronickej schránky súhrn aktivity na našom webe? Stačí zadať Váš e-mail!