Nitriansky samosprávny kraj, Župa Komárom – Esztergom a Župa Pest.
Hlavným cieľom projektu bolo:
zmapovať v regióne zachované hlinené domy ľudovej architektúry, aby sme prostredníctvom obrazu a slova upozornili na ich hodnoty a zaujímavosti. Je totiž škoda, že stále viac a viac domov, ktoré majú ešte hodnotu sú namiesto rekonštrukcie zbúrané a nahradené novostavbou nie vždy lepšej kvality. Pri mapovaní sme bohužiaľ zistili, že mnohé zaujímavé domy boli práve v posledných rokoch zbúrané. Projekt s názvom „Srdce z Hliny“ chce osloviť verejnosť, upozorniť na dôležitosť ochrany nášho kultúrneho dedičstva na vidieku. Ale aj na to, že staré domy sa často dajú zachrániť a prispôsobiť súčasným potrebám majiteľov. Pri zachovaní niektorých prvkov v pôvodnom stave ich hodnota dokonca vzrastie. Tento projekt by mal pomôcť ľuďom pochopiť, že hlina je dobrým, trvácnyma ľahko dostupným stavebným materiálom. Práve preto ju naši predkovia používali po tisícročia. V súčasnosti je tento materiál, ktorý nám ponúka príroda a miesto, opäť aktuálny. Je však potrebné spoznať zabudnuté znalosti a zručnosti, ktoré boli voľakedy bežné. Tak ako si ľudia vedeli dopestovať a dochovať potravu, vedeli si z hliny a miestnych materiálov postaviť svoj dom. Poznanie starých tradičných postupov nám pomôže nájsť stavebné riešenia vhodné pre dnešný štandard: šetrné k prírode a zdravé pre človeka.Projekt „Srdce z Hliny“ by mohol pomôcť oživiť záujem o tradičné ľudové staviteľstvo nielen medzi širokou verejnosťou ale aj medzi odborníkmi. Počas práce na ňom vznikli kontakty, výmena informácií a spolupráca medzi inštitúciami aj jednotlivcami, ktorí sa z rôznych dôvodov a na rôznych úrovniach tematikou stavania z hliny (v súčasnosti, či pri pamiatkach ľudovej architektúry) zaoberajú. To je práve to najdôležitejšie prepojenie, ktoré nám umožní využiť znalosti z minulosti pre vylepšenie stavebného procesu a filozofie bývania súčasnosti.
1. pracovné stretnutia (1.1, 1.2, 1.3)
2. spracovanie odborných podkladov a textov
3. databáza jestvujúcich múzeí ľudového umenia
4. príprava a zorganizovanie seminára
5. vydanie propagačnej publikácie
6. propagácia projektu
7. koordinácia projektu
Opodstatnenosť realizácie projektu
Podľa získaných údajov o návštevnosti turistických atrakcií, ktoré sa nachádzajú v Euroregióne Váh – Dunaj – Ipeľ sa zistilo, že vzájomná cezhraničná návštevnosť je vzhľadom na svoj potenciál veľmi nízka.
Celkovo je nízka aj informovanosť o ľudových stavbách na vidieku, v ktorých je potenciál zaujímavostí pre CR.
Navrhujeme propagovanie zaujímavostí v regionálnej stavebnej kultúre pre rozvoj CR. Výstupom projektu je informačný materiál o zaujímavostiach ľudovej architektúry, ktorého cieľom je podporiť CR. Zhromažďovaním údajov o starých domoch a mapovaním tých najzaujímavejších domov vo vybraných lokalitách Nitrianskeho samosprávneho kraja, Žúp Komárom-Esztergom a Pest by sa ideovo nadviazalo na moravskú „Hliněnú stezku“ (http://www.hlina.info/cs/hlinene-stavitelstvi/hlinene-stavby/mapa-hlinenych-staveb.html), čím by sa rozšírili možnosti návštevy turistických destinácií.
Ďalším zámerom projektu je osveta a propagovanie súčasných stavebných postupov šetrných k prírode, ktoré vychádzajú z tradičného staviteľstva a využívajú tradičné prírodné materiály na budovanie nízkoenergetických stavieb.
Cieľ projektu
(Poznámka: opíšte hlavné ciele projektu – čo sa realizáciou projektu sleduje)
Cieľom projektu je zmapovaním a odprezentovaním najvýznamnejších a najzaujímavejších prvkov a objektov ľudovej architektúry podporiť rozvoj cestovného ruchu na vidieku.
Konkrétne ciele projektu tak sú:
1. Ochrana a prezentácia cenného kultúrneho dedičstva a propagovanie typickej ľudovej architektúry v regióne E-VDI – pre južné Slovensko typické stavby z hliny, kvôli rovnakým zdrojom stavebného materiálu podobné stavby aj na severe Maďarska.
2. Zvýšenie rozvoja a podpora cestovného ruchu v obciach, zvýšenie návštevnosti – propagovaním zaujímavostí a možností vidieckeho turizmu (zaujímavé ľudové stavby, zmapované múzeá a domy ľudového umenia s uvedením kontaktov a otvorených hodín).
3. Osveta o tradičnom staviteľstve a propagácia súčasných stavebných postupov šetrných k životnému prostrediu, využívajúcich tradičné prírodné materiály na budovanie nízkoenergetických stavieb.
Výsledkom projektu je okrem iného aj brožúrka ako výsledok prieskumu architektov, členov občianskeho združenia ArTUR – Architektúra pre trvalo udržateľný rozvoj. Okrem propagácie pamiatok a zachovaných hlinených domov by mala upozorniť na dobré vlastnosti hliny ako vhodného stavebného materiálu súčasnosti.