Professional Qualification for Working with Natural and Sustainable Building Materials
Leonardo da Vinci Transfer of Innovation
Náš projekt Hlinarch má za cieľ poskytnúť podklady pre Kvalifikáciu pre prácu s hlinou pretransformovaním výukového materiálu a osnov pre výuku hlinených omietok, ktoré boli vypracované niekoľkými medzinárodnými partnermi v Nemecku. Osnovy výuky hliny sú výsledkom projektu LEONARDO DA VINCI “Clay Plaster ” (Hlinená omietka) a získalo od Nemeckej národnej agentúry ocenenie “Best Practice Award”. Osnovy a výukový materiál je veľmi flexibilný, má modulárnu štruktúru a preto umožňuje prispôsobenie sa rôznym úrovniam praktických skúseností učňov a rôznym požiadavkám klientov.
Náš projekt Hlinarch je logickým pokračovaním šírenia kvalitného výukového materiálu do partnerských krajín ako Česká republika, Slovenská republika a Slovinsko, kde boli v posledných rokoch zručnosti a vedomosti o hline zabudnuté. Náš projekt Hlinarch je podporený LEONARDO DA VINCI programom – Prenos inovácií. Iniciátorom a manažérom projektu je česká organizácia KTP – Společnost pro kvalifikaci na trhu práce. Partnermi projektu sú odborníci na hlinu alebo rekvalifikačné centrá ako sú: Sdružení hliněného stavitelství, o.s., z Českej republiky., ArTUR o.z. – Architektúra pre trvalo udržateľný rozvoj zo Slovenskej republiky, INTEGRA aHISA, zo Slovinska.
Počas projektu všetci partneri prispôsobia učebné materiály po jazykovej, kultúrnej a sociologickej stránke špecifickým požiadavkám každej z troch cieľových krajín (Česká republika, Slovenská republika, Slovinsko)Produktom projektu budú učebné osnovy pre omietanie s hlinou a prispôsobené potrebám partnerských krajín. Osnovy budú k dispozícii v tlačenej forme, na CD-ROM-e a na DVD.
Pridanou hodnotou projektu bude to, že každá cieľová krajina nájde svojich potenciálnych užívateľov produktu a vypracuje didaktické pokyny ako zapracovať materiál do existujúcich výukových schém, ako brať do úvahy špecifické požiadavky cieľovej krajiny a takisto špecifiká kultúr pri výukovom procese, požiadavky poskytovateľov praktickej výuky, aspekty prehľadnosti, hodnotenia a určovania kompetencií potrebných pre takéto vzdelávanie.Preložené a prispôsobené osnovy, ako produkt projektu Hlinarch, sú určené pre odborné školy, tréningové a rekvalifikačné centrá a neziskové organizácie, ktoré poskytujú formálne aj neformálne vzdelanie. Avšak konečnými užívateľmi produktu sú remeselníci, učni, dizajnéri, architekti, stavbári a ľudia so záujmom získať zručnosť pre prácu s hlinou.Ďaľšie informácie o projekte Hlinarch nájdete na webstránke www.hlinarch.eu, ktorá bude vytvorená ako súčasť projektu. Na stránke bude sprístupnená aj ukážka osnov na stiahnutie.Napísané dňa 1.5.2009
Ing.arch Zuzana Kierulfová, predseda ArTUR o.z. – Slovenská partnerská organizácia
tlačová správa z tlačovej besedy dňa 22.6. 2010 na FA STU:
Práca s hlinou má konečne svoje učebné materiály
Znovuobjavený tradičný stavebný materiál dostáva oficiálny rozmer
Bratislava, 22.6.2010 – Medzinárodný projekt HlinArch zameraný na vytvorenie kvalifikačných predpokladov a študijných materiálov pre prácu s jedným z najstarších stavebných materiálov s nízkou zabudovanou energiou (energia použitá na výrobu a transport materiálu) a pozitívnymi vlastnosťami pre mikroklímu – hlinou, po dvoch rokoch práce jeho organizátori úspešne zavŕšili. Projekt, ktorý v roku 2008 naštartovala česká spoločnosť KTP (Spoločnosť pro kvalifikaci na trhu práce) v spolupráci s partnermi – občianskym združením ArTUR (Architekrúra pre trvalo udržateľný rozvoj) zo Slovenskej republiky, spoločnosťami INTEGRA a HISA zo Slovinska, a Sdružením hliněného stavitelství z Českej republiky priniesol na slovenský, český a slovinský trh chýbajúci učebný materiál, osnovy a didaktické pokyny pre výučbu a nácvik praktických zručností s týmto tradičným, no zabudnutým stavebným materiálom, ktorý má nepochybne miesto aj v budúcnosti.
Rastúce ekologické povedomie ľudí vytvára dopyt po nových prístupoch v stavebníctve. Popri výstavbe nízkoenergetických a pasívnych domoch je ďaľším logickým krokom vedúcim k zníženiu spotreby energie a zdravšiemu životu využívanie prírodných materiálov. Nielen pri novostavbách, ale aj pri rekonštrukciách domov a chalúp ľudovej architektúry, ktoré tento materiál tradične využívali. Použitie hliny pre omietanie stien sa tak dnes stáva atraktívnou alternatívou, no jej neštandardné vlastnosti si vyžadujú špeciálne znalosti a remeselné zručnosti. Hlina ako tradičný materiál postupom času sa zo slovenskej stavebnej praxe vytratila a do zabudnutia odišli aj zručnosti práce s ňou. Odborníci zo 14 krajín sa preto rozhodli chýbajúce školiace materiály vytvoriť a prispôsobiť lokálnym podmienkam.
Učebný materiál o hlinených omietkach, pôvodne výsledok projektu “Clay Plaster ” v programe Európskej Únie – LEONARDO DA VINCI, získal od Nemeckej národnej agentúry ocenenie “Best Practice Award”. Osnovy a učebné materiály, ktoré neskôr v rámci prenosu inovácií a projektu HlinArch pre slovenské potreby lokalizovalo prispôsobilo združenie ArTUR, sú flexibilné. Pozostávajú z troch modulov – základy, dekorácie, marketing -, vďaka ktorým sa učebný proces dá prispôsobiť rôznym úrovniam praktických skúseností konečných užívateľov a zároveň aj želanej šírke vzdelania potrebnej pre obstátie na trhu.
Samotnému prispôsobovaniu učebných materiálov po jazykovej, kultúrej a sociologickej stránke špecifickým požiadavkám slovenskému trhu predchádzal prieskum o potrebe učebného materiálu na hlinené omietky, ktoré ArTUR realizoval vo vybraných školách a občianskych združeniach. Výsledky sú zapracované v module M3 – marketing v ukážkach “dobrej praxe” na Slovensku.
Školiaci materiál predstavitelia o.z. ArTUR overovali v praxi, v skrátených kurzoch v Žiline za účasti belgického odborníka Toma Rijvena, Nitre, v Banskej Štiavnici v spolupráci s odborom reštaurátorstva a obnovy pamiatok a FA STU, a v Hrubom Šúri pri Bratislave v ateliéri firmy Createrra za účasti nemeckej odborníčky Irmely Fromme. Počas seminárov sa učebný materiál skúšal, dolaďoval a predstavoval vybraným združeniam majúcim skúsenosť so skúsenosťou s “workshopmi” o alternatívnej výstavbe. Výsledkom je súbor informácií, pokynov, návodov a ukážok v tlačenej forme aj na CD-ROM-e, ktorý je určený odborným školám, tréningovým a rekvalifikačným centrám, ako I neziskovým organizáciám poskytujúcim formálne aj neformálne vzdelávanie. Konečnými užívateľmi sú však remeselníci, učni, dizajnéri, architekti, stavbári a ľudia so záujmom získať zručnosť pre prácu s hlinou.