Ako žiť so zmenou klímy? Praktické riešenia pre každodenné bývanie bude poskytovať záujemcom nový projekt
Úvodné podujatie projektu „Žiť zodpovedne so zmenou klímy“, ktorého cieľom je podporiť efektívne zapojenie odbornej a laickej verejnosti do výstavby a bývania s nízkym dopadom na zmenu klímy a odolného voči zmene klímy, prostredníctvom zvýšenia informovanosti a budovania kapacít pre nízko-emisné a adaptačné riešenia v oblasti bývania.
Ako sa prejavuje zmena klímy?
Pozorujeme, že podnebie sa oteľuje, pribúdajú uragány aj na našom území, prudké lejaky striedajú intenzívne suchá, čo nebolo v minulosti pravidlom. Zmena klímy je tu. Ako sa chrániť pred jej vplyvom a ako jej predchádzať pri výstavbe a každodennom bývaní?
„Pri stavbách znížime CO2 emisie ak využijeme princíp pasívnych domov a použijeme nízko uhlíkové materiály na stavbu. Takéto domy vytvárajú zdravšie vnútorné prostredie a dá sa v nich vydržať aj cez extrémne teplá alebo zimy, nezávisle od fosílnych palív“, hovorí architektka Zuzana Kierulfová zo združenia ArTUR, ktoré je aktívne v oblasti prírodného staviteľstva.
Ako žiť energeticky úsporne a zdravo
Na otváracom podujatí sa dozviete, aké budú možnosti osobne sa zapojiť do projektu a čo všetko sa pripravuje. Úvodné otvorenie s predstaviteľom správcu programu – Ministerstvom životného prostredia SR a realizátormi projektu bude spojené s Dňom otvorených dverí priamo v sídle o.z. ArTUR v Hrubom Šúre pri Senci.
Riešenia v praxi
Tri odlišné organizácie chcú počas dvoch rokov umožniť záujemcom nielen získať odborné informácie a inštrukcie, ale mať možnosť si ich aj osobne vyskúšať. Odborné pravidelné webináre, budovanie ekologického „minidomu“, zoznamovanie sa s prírodnými stavebnými materiálmi a technologickými postupmi, šetrnými voči životnému prostrediu, inštruktážne videá a samovzdelávací kurz online, to všetko bude poskytovať aktivitami nabitý projekt realizovaný v rámci programu SK-Klíma.
Traja rôzni partneri spojili sily, jeden aj z Nórska
Projekt bude viesť Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj, n.o., ktoré má veľa skúseností v oblasti enviromentálneho vzdelávania, ale aj praktickej aplikácie eko- a enviro- prístupov do praxe a legislatívy nielen na Slovensku. O.z. ArTUR prichádza do partnerstva s odbornými znalosťami o udržateľných riešeniach pri budovaní a bývaní, ako aj so skúsenosťami so zvyšovaním povedomia a budovaním kapacít pre profesionálov a širokú verejnosť. Nórsky partner – stredná škola Fosen folkehøgskole vyučuje ako budovať malé, jednoduché, nenáročné bývanie, pričom využíva miestne, vlastnoručne vyzbierané drevo a iné zdroje. V projekte bude zapojená aj prakticky.
Projekt je podporený z Nórskych grantov a štátneho rozpočtu SR.