Životný cyklus:
výroba: rozvoj použitia celulózovej izolácie nastal začiatkom 70-tych rokov počas energetickej krízy, keď nedostatok iných tepelných izolácií vytvoril priestor pre jej väčšie uplatnenie. Vtedy bola vyvinutá aj nová technológia rozvlákňovania suchou cestou, pri ktorej sa starý triedený papier rozvlákňuje vo viacstupňovom trhacom a mlecom procese. Kvôli ochrane voči škodcom a požiaru sa pridávajú bórové soli alebo síran horečnatý, ktorý je z ekologického hľadiska vhodnejší. Tepelnoizolačné vlastnosti závisia na jemnosti rozvláknenia a dĺžke vlákien, teda na kvalite rozvlákňovacieho procesu.
likvidácia: spaľovanie pri vysokej teplote. Ideálne je odsávanie starej izolácie a jej následná recyklácia.
zaťaženie životného prostredia pri výrobe: nízke.
Doporučené oblasti použitia:
fúkaná izolácia pre tepelnú a akustickú izoláciu stien, striech a podláh, je veľmi vhodná pre zateplenie zložitejších priestorov pri rekonštrukcii alebo v novostavbách. Izolácia sa môže nastriekať aj priamo na steny s prímesou vody, a tak vytvoriť až 10cm hrubú izolačnú vrstvu, alebo tenšie akustické povrchy vhodné do interiéru.
Plusy:
- využíva recyklovanú surovinu, dobré tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti, difúzne priepustná, dobre reguluje vlhkosť, dlhší f.zový posun (Oneskorenie s akým materiál resp. konštrukcia reaguje na zmenu vonkajšej teploty),
- fúkaná celulóza umožňuje kvalitné vyplnenie aj zložitejších konštrukčných prvkov súvislou izoláciou bez tepelných mostov,
- dlhá životnosť, niektorí výrobcovia garantujú životnosť až 50 rokov.
Mínusy:
- dôležitá je profesionálna aplikácia, aby sa predišlo možným chybám,
- kvôli vyprašovaniu jemného vlákna je nutné zabrániť priamemu styku s interiérom, alebo v nastriekanej forme zaopatriť náterom.
Produkty:
- sypká izolácia balená vo vreciach,
- dosky zosilnené jutovými vláknami.