Táto kniha alebo kurz vám prinesie hlbší návod z praxe 12tich rôznych stavieb od návrhu po dokončení. Ako dobre postaviť prírodný, zdravý nízkoenergetický dom s dlhou životnosťou. Drevo, slama, hlina, kameň. Stavebný zákon inak.
Stále viac používaným materiálom v prírodnom stavaní je slama a hlina. Tieto materiály sú veľmi lacné, ale je dobré vedieť, ako a kde ich správne použiť, aby vydržali, nešli do nich myši a fungovali tak, ako si prajeme. Niekoľko rozdielnych konštrukcií a ako si možno ušetriť veľa práce a peňazí, čo bohužiaľ nebýva pravidlom, si ukážeme na príkladoch a chybách niekoľkých stavieb.
Ukázka a obsah knihy (9 kapitol a 108 lekcí na 208 stranách A4 s 211 obrázky) je zde: Přírodní stavitelství
Online kurz obsahuje navyše oproti knihe alebo eknihe aj aktualizované odkazy, videá, viac fotiek a ďalšie…
Kniha pre tých, ktorí si chcú postaviť zdravý prírodný dom, mobilnú jurtu alebo len chcú zlepšiť vnútornú klímu hlinenými omietkami.
+ Návod na stavbu slameno-hlineného domu.
Práca so slamou a hlinou je jednoduchá, ale prax ukazuje pokiaľ chcete postaviť kvalitný dom s dlhou životnosťou a za nízku cenu – je náročnejšia na informácie…
Budeme sa venovať výhodám a nevýhodám stavebných a izolačných materiálov, tvarov stavieb.
Preberieme praktickú stavbu slameného domčeka najefektívnejšou technikou, ktorá šetrí čas, rieši problémy s hlodavcami, prievzdušnosťou, horľavosťou a výrobou vlastných omietok a tehál (odolných aj prívalovým dažďom). Prevažne z pohľadu staviteľa, teda plný dosť jednoduchých a praktických postrehov.
Autor: Petr Skořepa
Nemám odborné stavebné vzdelanie a nemažem med okolo pusy. Všetko sám skúšam na vlastnej koži, preto rozprávam skôr z praxe s logikou, humorom a rýpavým nadhľadom. Môj priamy prístup niektoré dráždi. Nemusíte so mnou vo všetkom súhlasiť, o to ma ani nejde, napriek tomu môžete využiť typy a zlepšovacie návrhy, ktoré výrazne šetria prírodu, prácu a vašu peňaženku…
Či ide o „klasiku“ alebo „eko“.
Navrhol a postavil som už cez 12 zaujímavých domov a celú Eko-osadu za minimum peňazí a po 11tich rokoch experimentov som prišiel na to, že ide o to nájsť tú správnu rovnováhu a tiež, že to môže dokázať každý. Či ide o byt alebo dom klasický murovaný, hlinený, mobilný, sebestačný, drevostavbu alebo slamák. A že aj rôzne technológie a tvary (kruhový, hranatý, šesťuholníkový, hobití, kopulovitý) majú nejaký význam. Všetko má svoje výhody a nevýhody, čo a ako si teda vybrať alebo ako správne kombinovať?
Domy je možné vidieť aj vyskúšať u nás v Eko-osadě. (www.terapia-tmou.sk, www.prirodniubytovani.cz)
Už 11 rokov učím v škole prírodného staviteľstva, napriek tomu nie som extrémista na slamené domy a hlinu.
Našiel som príjemnú rovnováhu medzi tvrdým betónom, zdravími materiálmi a MODERNOU technológiou. Ukážem vám ako si môžete sami pocitovo navrhnúť a aspoň čiastočne a z čoho postaviť „skutočne efektívny dom“. Ktorý bude veľmi dlhoveký, odolný, zdravý a hlavne jednoduchý, krásny a teda lacný. Prípadne ako upraviť váš byt na zdravý a nezávislý. Stačí chcieť.
Tvorenie bez hypotéky znamená zmenu myslenia.
Navediem vás na cestu slobody, ktorá ale nevedie skrze lákavá pozlátka, plytvanie, konzum a lenivosť. Som za recykláciu, opravy, údržbové veci, renováciu, sedliacky rozum, pohyb, cvičenie a pocitové vnímanie.
Viac o Petrovi nájdete tu…
REFERENCE:
Ahoj Petře,
Nechci zatěžovat zbytečnými řečmi, jen shrnout za sebe brněnský seminář: 5 let na stavební fakultě mi nedalo víc než víkendový seminář, který jsem právě absolvovala. Bez přehánění. Díky.
Z Brna zdraví Vlaďka Janáčková
Komentáře na fackozboku:
Byl to právě Petrův kurz, a 2 měsíční pobyt v jeho osadě – co mi otevřelo cestu k přírodnímu stavitelství a za to moc děkuji.
Jakub (www.cubotami.cz)
Doporučuju, knihy „Kde domov můj“ a “ Přírodní stavitelství“ jsem trošku jazykově dotahovala a jsou velmi praktická, originální, inovativní a vtipná. Taky jsem pár dní bydlela v té slaměnohliněné „jurtě“ a bylo to úžasné!
Eva Hauserová
Výběr pozemku, pocitové vnímání. Tato úvodní hodina vám pomáhá upravit si váš projekt na život. |
|
Stavební zákon jinak – jak jednat s úřady, stavby na zemědělské půdě. Možnosti, které mnohé příjemně překvapí. | |
Přírodní materiály – některé znáte, jiné ne. Plus kontakty na dodavatele. Jak si vyrobit vlastní izolační přírodní materiál a čím jej ekologicky ošetřit. |
|
Základy – několik variant a možností. Jaké základy si vybrat, rozdíly… | |
Střechy – Jak na to svépomocí v našich vlhkých a chladných podmínkách. Rosný bod v zimě a průměrné sluneční zisky nebo naopak přehřívání. | |
Hlína – hliněné omítky – podlahy – cihly.
Dusaná hlína do bednění, války, COB, cihly – vepřovice, kotovice. Výroba vlastní voděodolné venkovní omítky z hlíny kolem nás za pomocí „Přírodní Alchymie„. Finální omítky, povrchové úpravy, dekorace, barvení, umělecká práce. Přírodní polymery. |
|
Slaměné domy – životnost, únosnost, tepelná vodivost, neuvěřitelné akustické vlastnosti využívající nahrávací studia, ochrana před vlhkostí, požárem, myšemi a hmyzem.
Stavění ze slaměných balíků – hořlavost, myši, stlačenost, průvzdušnost, tepelné mosty apod. Různé techniky, výhody a nevýhody. Samonosná sláma, různé dřevěné konstrukce, dodatečná izolace domu slámou apod.. Jaké slaměné balíky? Kde je sehnat a jakou konstrukci si vybrat. Raději malé nebo velké balíky nebo dokonce prefablikované panely? |
|
Jak postavit menší dům pro dva do 6.000 EUR i s vybavením. Rostoucí dům, přistavíte časem dle potřeby, tedy bez hypotéky. Dokonce tzv. Low-tech a stále nízkoenergetický domek lze postavit téměř zadarmo. |
Jak postavit rodinný dům 100-140m2 užitné plochy a s běžným Evropským komfortem svépomocí a do 40.000 EUR.
Ukázky, inspirace, postupy a chyby z několika staveb slaměných domů.
Praktické fotonávody.
Jak postavit slaměnou jurtu – nízkoenergetický kruhový dům – fotonávod. Praktický fotonávod. Podrobný rozpočet, konkrétní soupis co kolik stálo.
Vnímání, jak se cítíte a proč v různých stavbách. Feng-shui, elektromagnetický smog, geopatogenní zony, rozvody elektřiny a vody v domě. Záporné anionty – vliv na zdraví obyvatel, CO2, výběr materiálu a povrchových úprav do interiéru.
Tvary domů a střech, tvarové rezonátory, co se děje v pyramidě, aplikace a vliv na pocity obyvatel. Osvětlení, barvy, dekorace.
Bioarchitektura – jaký tvar místnosti nebo domu zvolit na daný účel
Baubiologie – zdravé osvětlení, větrání, vytápění a dostatek záporných aniontů, stínění proti elektromagnetickému smogu.
Můžete si vybrat co vám lépe vyhovuje, tištěná forma, ekniha či audiokniha a online kurz na www.nopatent.eu obsahuje navíc oproti knize nebo eknize i aktualizované odkazy, videa, více fotek a další…
E-kniha + audiokniha je za 20 EUR/500kč. Nebo e-kniha + audiokniha + tištěná kniha v pevné vazbě o 212 stranách A4 s 172 obrázky za 30 EUR/750Kč.
Více najdete na www.ekovesnice.cz