Kurz tesárstva a prírodného staviteľstva

Ľubica Zolczerová a Tomáš Laluha Vás srdečne pozývajú na kurzy venované tradičným tesárskym technikám. V ponuke majú dva typy kurzov: 4 – dňový a  20 – dňový, ktorý bude prebiehať v dvoch etapách. Je možné zúčastniť sa celého kurzu (20 dní) alebo absolvovať len prvú alebo druhú časť kurzu (10 dní).

Čo sa naučite? Účastníci oboch kurzov sa naučia základnej práci s drevom: ručné hobľovanie, tesanie hrady, základné spoje a čapy (tesárske spoje vhodné pri stavbe zrubov a dreveníc). Naučíte sa ako správne pracovať s náradím – hoblík, dláto, tesárska sekera, obojručný nôž; ako si zvoliť správny  druh dreva a dobrú kvalitu pre požadovaný projekt, rozprávať sa bude tiež o mesačnom dreve, o dreve ako živom materiáli, o tom ako sa správa po rokoch v danej stavbe, napr. ako krov či zrubová stena. Každý účastník kurzu si odnesie vlastnoručne vyrobenú lavičku alebo stolček, makety zrubových spojov a vedomosti o princípe stavania z dreva a iných materiálov. Pre každého účastníka kurzu bude vyrobené tesárske náradie (rôzne typy sekier, odkôrňovacích a obojručných nožov) a teda každý bude pracovať so svojím náradím, ktoré si bude môcť po kurze i zakúpiť za zľavnené ceny. Na 20 /10 – dňovom kurze sa bude pracovať na stavbe: tradičná sauna v štýle laft (tradičná zrubová konštrukcia) alebo na stavbe prístrešku v štýle stav – laft (tradičná stĺpová konštrukcia – tradičná zrubová konštrukcia). Na kurze sa bude poracovať len na jednom projekte, veľkosť stavby je dimenzovaná max. do 25 m2.

Pripravené máme aj prednášky odborníkov o tradičnej slovenskej a zhraničnej ľudovej architektúre.

Lektorom kurzov bude Tomáš Laluha, ktorý má za sebou dlhoročnú remeselnú prax a prácu s prírodnými materiálmi.
Po skončení Strednej umeleckej školy v Nitre, sa venoval niekoľko rokov práci s kameňom. Od roku 2000 sa venuje kováčstvu – ručnej výrobe nástrojov a náradia, nožov; ako aj remeselnej umeleckej činnosti – výrobe hudobných nástrojov, výrobe ľudových výrobkou z kože, výrobe opaskov, praciek, historickej obuvi a pod. (www.kovlad.com). Od roku 2008 sa venuje staviteľsvu a prírodnému staviteľsvu. Momentálne pôsobí ako tesár v nórskej škole remesiel (www.hjerleid.no), kde sa zaoberá štúdiom tradičných tesárskych techník.

Miesto konania: Ekocentrum Lipka, lazy Skorinské – v katastri obce Hrušov, okres Veľký Krtíš, BB Kraj.

Ubytovanie: stanovanie na pozemku s vodou, sprchou a toaletami. Prípadne je možnú ubytovať sa na Obecnom úrade v obci Hrušov (cena za noc 5 – 10 €), v penzióne Nimród vo Vinici (cena za polpenziu cca 15 €) alebo zarezervovať si ubytovanie v súkromí na lazoch (cena za noc 7 €).

Strava: pre účastníkov kurzov budú zabezpečené obedy, v cene kurzu je aj občerstvenie – voda, káva, čaj, koláčiky počas celého kurzu.

Termíny a cena:

Kurz tesárstva a prírodného staviteľstva 4-dňový

Termín: 25. – 28. 7. 2013

Cena: 4 – dňový kurz 180 € – z toho záloha 80 € a doplatok 100 € pri príchode na kurz.

Kurz tesárstva a prírodného staviteľstva 20-dňový / 10-dňový

Termín: 5. – 24. 8. 2013

Cena: 20 – dňový kurz540 € – z toho záloha 250 € a doplatok 290 € pri príchode na kurz.

Cena: 10 – dňový kurz 270 € – z toho záloha 140 € a doplatok 130 € pri príchode na kurz.

Zálohu je potrebné uhadiť najneskôr do 10.7.2013. Záloha je potrebná na zabezpečenie a dovoz stavebného materiálu – guľatina a náradia pre kurz.

Kontakt: bližšie info a prihlášky zasielajte na:

Ing. Ľubica Zolczerová:lubica.lunica@gmail.com mobil:+421 908 405 703

Tomáš Laluha: slawstav@gmail.com mobil: +421 908 815 773

Ak sa Vám páčil tento obsah, môžete sa prihlásiť na odber RSS kanálu do svojej RSS čítačky, alebo ho odporučiť svojim priateľom pomocou odkazov vľavo.

architektka a remeselníčka, špecializuje sa na architektúru z prírodných materiálov a nízkoenergetický a pasívny štandard budov. Je konateľkou v Createrra s.r.o. www.createrra.sk . Je jednou zo zakladateľských členov iEPD...

Najbližšie udalosti

júl
5
Pi
celý deň Klimatická výzva pre profesionál... @ Výzva pre slovenských aktérov v stavebnom priemysle: http://www.manifest2020.sk
Klimatická výzva pre profesionál... @ Výzva pre slovenských aktérov v stavebnom priemysle: http://www.manifest2020.sk
júl 5 2019 – feb 29 2020 celý deň
Klimatická výzva pre profesionálov v stavebníctve: Manifest2020 @ Výzva pre slovenských aktérov v stavebnom priemysle: http://www.manifest2020.sk
MANIFEST 2020 O VPLYVE STAVEBNÍCTVA NA ŽIVOTNÉ PROSTREDIE Pripravili sme v spolupráci s iEPD klimatickú výzvu/manifest, aby sme povzbudili projektantov a architektov k tvorbe udržateľných stavieb. Tu si môžete prečítať manifest, aj sa pozrieť, ktorí architekti sa pripojili: http://www.manifest2020.sk
sep
20
Pi
17:00 Kurz je naplnený! (ak máte záuje... @ ArTUR
Kurz je naplnený! (ak máte záuje... @ ArTUR
sep 20 @ 17:00 – sep 22 @ 17:00
Kurz je naplnený! (ak máte záujem píšte na ozartur@gmail.com) Slamený kurz so Steenovými z USA. (v anglickom jazyku) @ ArTUR
Kurz je naplnený! (ak máte záujem napíšte :ozartur@gmail.com) Lektormi kurz. sú známi slamení stavitelia z Arizony, manželia Bill a Athena Steen. (viac o tom, čo robia nájdete tu: http://www.caneloproject.com) Prídu len na Slovensko kvôli našim kurzom o slame a hline a prezentácii na konferencii Zdravé domy 2019. Slamený kurz je prednostne určený pre profesionálov v prírodnom staviteľstve. Obsahom kurzu je metóda z nosných slamených balov, postup je výnimočný, zefektívnený a využívajú sa aj tenké drevené prvky – laty (v Arizone je to bambus), aby strecha následne nespôsobila sadanie horného venca. Manželia Steenovi prídu na požiadavku, aby sa mohli prírodní stavitelia najmä z krajín z SK, CZ, PL mohli dovzdelať a inšpirovať prácou známych slamených staviteľov. 20.9.(od 17:00) – 22.9. Slamený praktický kurz o efektívnej a bezpečnej” metóde z nosných slamených balov. Cena kurzu: 150 eur. (cena zahŕňa vstup, organizačné zabezpečenie, materiálno-technické zabezpečenie, stravu) Cena pre aktívnych členov ArTUR je 120 eur.  
sep
23
Po
10:00 Hlinený kurz so Steenovými z USA... @ ArTUR
Hlinený kurz so Steenovými z USA... @ ArTUR
sep 23 @ 10:00 – sep 25 @ 17:00
Hlinený kurz so Steenovými z USA. (v anglickom jazyku) @ ArTUR
PRIHLÁŠKA Lektormi kurz. sú známi slamení stavitelia z Arizony, manželia Bill a Athena Steen. (viac o tom, čo robia nájdete tu: http://www.caneloproject.com) Prídu len na Slovensko kvôli našim kurzom o slame a hline a prezentácii na konferencii Zdravé domy 2019. Hlinený kurz je prednostne určený pre profesionálov v prírodnom staviteľstve. Obsahom kurzu sú rôzne omietkové a podlahové zmesy a dekorácie. Manželia Steenovi prídu na požiadavku, aby sa mohli prírodní stavitelia najmä z krajín z SK, CZ, PL mohli dovzdelať a inšpirovať prácou známych slamených staviteľov. 2) 23.9. (od 10:00) – 25.9. Hlinený kurz (rôzne omietkové a podlahové zmesy) Cena kurzu: 170 eur. (cena zahŕňa vstup, organizačné zabezpečenie, materiálno-technické zabezpečenie, stravu) Cena pre aktívnych členov ArTUR je 150 eur.    

Newsletter

Chcete od nás občas dostať do elektronickej schránky súhrn aktivity na našom webe? Stačí zadať Váš e-mail!