Kurz tesárstva a prírodného staviteľstva

Ľubica Zolczerová a Tomáš Laluha Vás srdečne pozývajú na kurzy venované tradičným tesárskym technikám. V ponuke majú dva typy kurzov: 4 – dňový a  20 – dňový, ktorý bude prebiehať v dvoch etapách. Je možné zúčastniť sa celého kurzu (20 dní) alebo absolvovať len prvú alebo druhú časť kurzu (10 dní).

Čo sa naučite? Účastníci oboch kurzov sa naučia základnej práci s drevom: ručné hobľovanie, tesanie hrady, základné spoje a čapy (tesárske spoje vhodné pri stavbe zrubov a dreveníc). Naučíte sa ako správne pracovať s náradím – hoblík, dláto, tesárska sekera, obojručný nôž; ako si zvoliť správny  druh dreva a dobrú kvalitu pre požadovaný projekt, rozprávať sa bude tiež o mesačnom dreve, o dreve ako živom materiáli, o tom ako sa správa po rokoch v danej stavbe, napr. ako krov či zrubová stena. Každý účastník kurzu si odnesie vlastnoručne vyrobenú lavičku alebo stolček, makety zrubových spojov a vedomosti o princípe stavania z dreva a iných materiálov. Pre každého účastníka kurzu bude vyrobené tesárske náradie (rôzne typy sekier, odkôrňovacích a obojručných nožov) a teda každý bude pracovať so svojím náradím, ktoré si bude môcť po kurze i zakúpiť za zľavnené ceny. Na 20 /10 – dňovom kurze sa bude pracovať na stavbe: tradičná sauna v štýle laft (tradičná zrubová konštrukcia) alebo na stavbe prístrešku v štýle stav – laft (tradičná stĺpová konštrukcia – tradičná zrubová konštrukcia). Na kurze sa bude poracovať len na jednom projekte, veľkosť stavby je dimenzovaná max. do 25 m2.

Pripravené máme aj prednášky odborníkov o tradičnej slovenskej a zhraničnej ľudovej architektúre.

Lektorom kurzov bude Tomáš Laluha, ktorý má za sebou dlhoročnú remeselnú prax a prácu s prírodnými materiálmi.
Po skončení Strednej umeleckej školy v Nitre, sa venoval niekoľko rokov práci s kameňom. Od roku 2000 sa venuje kováčstvu – ručnej výrobe nástrojov a náradia, nožov; ako aj remeselnej umeleckej činnosti – výrobe hudobných nástrojov, výrobe ľudových výrobkou z kože, výrobe opaskov, praciek, historickej obuvi a pod. (www.kovlad.com). Od roku 2008 sa venuje staviteľsvu a prírodnému staviteľsvu. Momentálne pôsobí ako tesár v nórskej škole remesiel (www.hjerleid.no), kde sa zaoberá štúdiom tradičných tesárskych techník.

Miesto konania: Ekocentrum Lipka, lazy Skorinské – v katastri obce Hrušov, okres Veľký Krtíš, BB Kraj.

Ubytovanie: stanovanie na pozemku s vodou, sprchou a toaletami. Prípadne je možnú ubytovať sa na Obecnom úrade v obci Hrušov (cena za noc 5 – 10 €), v penzióne Nimród vo Vinici (cena za polpenziu cca 15 €) alebo zarezervovať si ubytovanie v súkromí na lazoch (cena za noc 7 €).

Strava: pre účastníkov kurzov budú zabezpečené obedy, v cene kurzu je aj občerstvenie – voda, káva, čaj, koláčiky počas celého kurzu.

Termíny a cena:

Kurz tesárstva a prírodného staviteľstva 4-dňový

Termín: 25. – 28. 7. 2013

Cena: 4 – dňový kurz 180 € – z toho záloha 80 € a doplatok 100 € pri príchode na kurz.

Kurz tesárstva a prírodného staviteľstva 20-dňový / 10-dňový

Termín: 5. – 24. 8. 2013

Cena: 20 – dňový kurz540 € – z toho záloha 250 € a doplatok 290 € pri príchode na kurz.

Cena: 10 – dňový kurz 270 € – z toho záloha 140 € a doplatok 130 € pri príchode na kurz.

Zálohu je potrebné uhadiť najneskôr do 10.7.2013. Záloha je potrebná na zabezpečenie a dovoz stavebného materiálu – guľatina a náradia pre kurz.

Kontakt: bližšie info a prihlášky zasielajte na:

Ing. Ľubica Zolczerová:lubica.lunica@gmail.com mobil:+421 908 405 703

Tomáš Laluha: slawstav@gmail.com mobil: +421 908 815 773

Ak sa Vám páčil tento obsah, môžete sa prihlásiť na odber RSS kanálu do svojej RSS čítačky, alebo ho odporučiť svojim priateľom pomocou odkazov vľavo.

architektka a remeselníčka, špecializuje sa na architektúru z prírodných materiálov a nízkoenergetický a pasívny štandard budov. Je konateľkou v Createrra s.r.o. www.createrra.sk . Je jednou zo zakladateľských členov iEPD...

Najbližšie udalosti

okt
31
Št
celý deň Klimatická výzva pre profesionál... @ Výzva pre slovenských aktérov v stavebnom priemysle: http://www.manifest2020.sk
Klimatická výzva pre profesionál... @ Výzva pre slovenských aktérov v stavebnom priemysle: http://www.manifest2020.sk
okt 31 2019 – jún 26 2020 celý deň
Klimatická výzva pre profesionálov v stavebníctve: Manifest2020 @ Výzva pre slovenských aktérov v stavebnom priemysle: http://www.manifest2020.sk
MANIFEST 2020 O VPLYVE STAVEBNÍCTVA NA ŽIVOTNÉ PROSTREDIE Pripravili sme v spolupráci s iEPD klimatickú výzvu/manifest, aby sme povzbudili projektantov a architektov k tvorbe udržateľných stavieb. Tu si môžete prečítať manifest, aj sa pozrieť, ktorí architekti sa pripojili: http://www.manifest2020.sk
feb
6
Št
9:00 Obnova tradičných domov – febru... @ Ekocentrum ArTUR
Obnova tradičných domov – febru... @ Ekocentrum ArTUR
feb 6 @ 9:00 – feb 8 @ 14:00
Obnova tradičných domov -  februárový kurz 2020 @ Ekocentrum ArTUR | Hrubý Šúr | Bratislavský kraj | Slovensko
Kurz obnova tradičných domov do súčasného štandardu so zachovaním pôvodných hodnôt domu a okolia. Ak máte záujem, tu je PRIHLÁŠKA, alebo napíšte na ozartur@gmail.com a my vám prihlášku pošleme mailom. Cena: 150 eur (vrátane stravy a ubytovania), miesto konania: Ekocentrum ArTUR, Hrubý Šúr 237 Lektori: Zuzana Kierulfová, Boris Hochel, Lucia Marušicová, Roman Miškov, Silvia Gajdošová, Bjorn Kierulf a iní …. Osnova školenia: Prvý deň: Tradičné domy, prieskum (lektori: Lucia Marušicová, Boris Hochel, Julo Lišaník) Tradičné domy, ľudová architektúra, Prečo nebúrať, regionálne prvky, hodnoty Legislatíva a povinnosti, pamiatková zóna, pamiatka, stavebné povolenie, energetický štandard, udržateľnosť Príklady Stav domu, analýza, diagnostika, príklady odstránenia porúch 1. pomoc domu, zámer (chalupa, rodinný dom), Súvislosti a prieskum Hospodárske stavby a pivnice Drevo, oprava dreveníc Večerné prezentácie. Druhý deň: Obnova, zásady (lektori: Silvia Gajdošová, Bjorn Kierulf, Roman Miškov)  Zásady obnovy, koncept obnovy Nepriaznivý vplyv vody, odvlhčenie, metódy, príklady Prípadová štúdia Stavebná fyzika, kondenz, zateplenie, parotesnosť, vzduchotesnosť, vetranie, vnútorné prostredie Vlastnosti tradičných materiálov Večerné prezentácie. Tretí deň: Udržateľnosť, zhrnutie, exkurzia (Roman Miškov, Zuzana Kierulfová)

Newsletter

Chcete od nás občas dostať do elektronickej schránky súhrn aktivity na našom webe? Stačí zadať Váš e-mail!