EU partnerstvo: European Learning Partnership for Professional Training in Straw Bale Building (2011-2013)

SB partnerstvo

Partneri:

FASBA (Nemecko), Reset (UK), Les Compaillons (Francúzsko), ASBN (Rakúsko), Partnerstvo pre harmonický život (Slovensko), ArTUR (Slovensko) – tichý partner, Strobouw (Holandsko), Red de Construcción en Paja,  RCP (Španielsko).

Ciele:

1 Založiť európsku výučbu slameného stavania, založenú na systéme ECVET udeľovania kreditných bodov v rámci  10 modulov výučby, podporených plánom lekcií a učebným materiálom.

2 Zozbierať detaily slamených techník dobrej európskej praxe.

3 Umožniť kvalitný školiaci tréning v rámci Európy.

4 Ponúknuť udržateľnú alternatívu v stavebníctve.

5 Podporiť prebiehajúcu, existujúcu výučbu slameného stavania výučbovými materiálmi a tak pomôcť organizáciám dosiahnuť úroveň Európskeho kvalifikačného rámca, vypracovanú v projekte.

6 Výsledky projektu sa pravdepodobne stanú predmetom transferu inovácie a podpory mobilít v Európe.

Priebežná správa z projektu:

Zorganizovali sme doteraz tri partnerské stretnutia:

Prvé stretnutie v Rakúsku, Ravelsbach od 9.-14. november 2011

Hlavný účel stretnutia bolo, aby sa partneri zoznámli a aby sme si definovali ich prínos v rámci projektu, aby sme sa podelili o výsledky predošlého projektu, aby sme sa dohodli na komunikačných nástrojoch a konkrétne začali pracovať na spracovaní dobrej praxe slameného stvania v Rakúsku, t.j. Prefabrikovaného systému.

Dohodli sme sa na vzore štruktúry stretnutí:

  • úvod s hodnotením rozpracovania a prezentáciami výsledkov dosiahnutých od predošlého stretnutia
  • práca len vo dvoch hlavných skupinách: trénerskej a dobrej stavebnej praxe: “Training Group” (TG) a “Good Building Practice Group” (GBPG).
  • Navštívime príklady dobrej praxe špeciálnych riešení krajiny, v ktorej stretnutie prebieha
  • spravíme záverečné vyhodnotenie stretnutia a spätnou väzbou účastníkov a s prezentáciou  dosiahnutých výsledkov stretnutia, s rozdelením dielčích úloh do budúceho stretnutia.

Rozhodnutie o koordinátorovi:

Vybrali sme nového koordinátora – Nemecko, keďže navrhovaný koordinátor – Belgicko nebolo podporené. Definovali sme úlohy koordinátora a ostatných partnerov.

Pozmenili sme kalendár stretnutí, lebo viacerí partneri neboli podporení a dohodli sme sa na dátumoch, mieste a hlavnej téme stretnutí.

Prezentácie:

Prezentácia výsledkov minulého Leonardo projektu zameraného na slamené stavanie. Hlavné výsledky a informácie, hlavne pre nových partnerov, rekapitulácia pôvodných partnerov, výsledky dobrej praxe a osnovy výučby s jej 10 celkami, témami a podtémami.  Výsledky dotazníka a umiestnenie projektu na webstránke.

Prezentácia vzorového projektu o hline “earth plaster” (Lernpunkt Lehm), v ktorom boli rozpracované ECVET kreditné body. Prezentácia o prefabrikovanom systéme organizácie FASBA v Nemecku v Siebenlinden.

Prezentácia seminára v Rakúsku, aby sme mali prehľad ako robia výučbu, čo je náplňou a aká je jej štruktúra, dĺžka a výsledok.

Exkurzie:

Návšteva troch slamených domov v pasívnom štandarde, ako ukážka dobrej praxe v Rakúsku. Diskusia s architektami projektov a obyvateľmi domov.

Pracovné skupiny:

Práca vo dvoch skupinách Trénerská skupina a skupina Dobrá prax. Definovali hlavné ciele vrátane rôznych prístupov a kompetencií partnerov

Dohoda o komunikačných nástrojoch:

Ako emailový zoznam používame Leonardo-yahoo group.

Všetci musia mať prístup do Dropboxu, kde sa nachádzajú aj výsledky menulého projektu.

Založenie webstránky www.strawleonardo.eu na Word Press s redakčným systémom pre šírenie projektu.

Na národnej úrovni budeme výsledky šíriť v rodnom jazyku.

Budú sa používať aj skypové konferencie.

OBJECTIVES:

1 Establishing a European SB training programme based on the ECVET system of credit points for 10 units, divided into (sub)topics each with detailed session plans and supporting documents

2 Detailing the main SBB techniques in Europe as Best Building Practice.

3 Making high quality training accessible and transportable to craftspeople all over Europe

4 Facilitating a sustainable, renewable, energy saving solution to energy and climate change in construction material choice.

5 The resulting BBP models and the training programme can be used to support local and national strawbale building development. The training programme will be supported by BBP, and can be incorporated into individual national partner vocational training and qualification frameworks.

6 Projected outcomes of this project are likely to be an application for a „transfer of innovation project“ for the implementation of both project results, eg through the translation of the SB training programme and modelled BBP into the national languages, and possibly a Mobilities project to pilot the trainings across and within Europe.

SUBJECTS:

1 As there are not enough architects and craftspeople with appropriate skill and experience in SB building,training is necessary.

2 BBP and different SB techniques must be clearly defined to make insurance cover easier, to obtain regulatory approval, and to make quality SBB more accessible for builders.

APPROACH:

1 To develop & establish the SB training programme: – developing session plans including content, teaching methods and supporting materials such as info, exercise, technical sheets, appropriate tools, and safe tools use, H&S and teaching materials – defining the required skills, knowledge and competences to be achieved – integrating the results of the BBP into the content of the units and topics of the SB training programme

2 To detail SBB techniques: We will travel to the partner countries to visit specific SB houses and building sites that demonstrate best examples of the different SB techniques, and will record, collect, discuss and analyse the methods and building science.

3 The ECVET training programme will enable each partner country to organise and implement the developed SB training programme, will be able to offer this Europe wide, and will increase European co-operation in the field of SBB-education.

Partneri projektu

Ak sa Vám páčil tento obsah, môžete sa prihlásiť na odber RSS kanálu do svojej RSS čítačky, alebo ho odporučiť svojim priateľom pomocou odkazov vľavo.

architektka a remeselníčka, špecializuje sa na architektúru z prírodných materiálov a nízkoenergetický a pasívny štandard budov. Je konateľkou v Createrra s.r.o. www.createrra.sk . Je jednou zo zakladateľských členov iEPD...

Najbližšie udalosti
feb
1
Št
12:00 Súťaž Neburať ale obnoviť @ Slovensko
Súťaž Neburať ale obnoviť @ Slovensko
feb 1 @ 12:00 – apr 1 @ 12:00
Súťaž Neburať ale obnoviť @ Slovensko
Prihlásením sa do súťaže nám pomôžete šíriť myšlienku, že tradičné domy sú hodnotné a netreba ich búrať. Úloha súťažiacich: Spolu s prihláškou poslať (v termíne od 1.2.2018 do 1.4. 2018) do súťaže dve fotografie tradičného vidieckeho domu, ktorý bol postavený na Slovensku do roku 1950, ktorého pôvodný charakter je z väčšej časti zachovaný, môže byť aj neopravený a schátralý. 1) Prihlásiť sa môžete prostredníctvom e-mailu na adrese ozartur@gmail.com a to: zaslaním fotografií a vyplnenej prihlášky, ktorú si môžete stiahnuť: prihlaska do sutaze, prípadne aj zaslaním vyplnenej vytlačenej prihlášky poštou na adresu: ArTUR, Hrubý Šúr 237, 903 01. Je možné žiadané údaje v prihláške napísať aj priamo do emailu: adresa domu na fotografii: vaše meno a priezvisko: vaša poštová adresa: kontaktný e-mail (ak máte): ste majiteľom domu na fotografii?: odpovedajte stručne či ÁNO  alebo  NIE 2) Poslať dve fotografie spolu s prihláškou: Prvá fotografia – celkový záber na dom z exteriéru (od ulice alebo zo záhrady) Druhá fotografia – záber detailu alebo typického regionálneho prvku domu (napríklad: detail okna, komín,
feb
22
Št
9:00 Course in English: Clay plaster,... @ ekocentrum ArTUR
Course in English: Clay plaster,... @ ekocentrum ArTUR
feb 22 @ 9:00 – feb 24 @ 16:00
 Course in English: Clay plaster, M2 - Application of clay plaster @ ekocentrum ArTUR | Hrubý Šúr | Bratislavský kraj | Slovensko
We invite beginners or little experienced plasterers to the Life long learning course, with an ECVET certificate recognized by European Partners. If you are interested fill in this form, or write us ozartur@gmail.com Lecturers: Roman Miškov Price: 250 euros (including fee, meals, accommodation, materials, rental of tools and exams) Location: Ekocentre ArTUR, Hrubý Šúr 237 The course ends on the third day with examination and certification. Course content: Inner plasters, Surface preparation under plaster, Selection of plaster structure, Base coat plasters and substrates, Finished products, Construction site, Top and single-layer plasters   
mar
1
Št
9:00 Kurz: Zhotovovateľ hlinených omi... @ ekocentrum ArTUR
Kurz: Zhotovovateľ hlinených omi... @ ekocentrum ArTUR
mar 1 @ 9:00 – mar 3 @ 15:00
Kurz: Zhotovovateľ hlinených omietok, Modul 3 - Povrchová úprava hlinenej omietky, údržba a oprava @ ekocentrum ArTUR | Hrubý Šúr | Bratislavský kraj | Slovensko
PRIHLÁŠKA. Pozývame začiatočníkov aj skúsených na Kurz ďalšieho vzdelávania, akreditovaný MŠ SR a uznaný Európskymi partnermi. Lektori: Lubica Gulašová, Rado Brančík. Obsah kurzu :  Vonkajšie hlinené a vápenné omietky na hline, Stabilizačné prísady, Povrchová úprava- nátery, Skúmanie hliny ako materiálu…, Poruchy, opravy, ošetrenie. Cena: 130 eur (vrátane lektorného, stravy, ubytovania, materiálu, zapožičania náradia a skúšky) Miesto: Ekocentrum ArTUR, Hrubý Šúr 237 Kurz končí tretí deň skúškou a udelením certifikátov. Učebné osnovy modulu M3 – 24 hodín: Poruchy, opravy, ošetrenie: Poruchy omietok: najčastejšie poškodenia omietky spôsobené opotrebovaním a konštrukčnými chybami. Rozoznanie a rozlíšenie príčiny porúch: vzhľad trhlín a príčiny (nosná konštrukcia, podklad pod omietkou, štruktúra omietky a vrstvy, ošetrenie povrchu, komplexné súvislosti, problémy spájania s drevom-hrazdené stavby). Odstránenie príčin, obnovenie omietkových vrstiev, opracovanie: problém opracovania dekoratívnych omietok, porozumenie koncentrácii spojiva na povrchu, problém opracovania starých stavebných štruktúr. Ošetrenie. Porovnanie hlinených omietok s konvenčnými: prednosti a nedostatky (mechanická odolnosť a reverzibilita – vratný proces). Postupy pri rôznych poškodeniach. Vonkajšie omietky na hline: Príklady správneho a nesprávneho použitia hlinených omietok v
Newsletter
Chcete od nás občas dostať do elektronickej schránky súhrn aktivity na našom webe? Stačí zadať Váš e-mail!